Niisked salvrätikud - mida need sisaldavad?

  Niisked salvrätikud on väga head abimehed väljaspool kodu ja minul isiklikult on alati üks pakk käekotis kaasas. Võiks ju eeldada, et beebidele mõeldud salvrätikud on ohutud, kuna on kasutamiseks õrnal nahal. Lisaks peale käte puhastust võib laps ju sõrmed suhu toppida või silmi hõõruda. Paraku tuleb kõike ikka üle kontrollida ja selles postituses toon teieni oma katsetused toidupoodides saadaval olevate niiskete salvrätikutega.

  Niiskete salvrätikute koostisest leiab vett, säilitusaineid (et bakterid ei vohaks, sest vesi loob neile hea aluspinna), puhastavaid aineid, salvrätikuid niiskena hoidvaid aineid ja hooldavaid aineid. Kõige lihtsam on koostisest välja lugeda nahka hooldavaid aineid ning tüüpilisemad nendest on:

 • Aaloe (kõige populaarsem) - sisaldab 160 erinevat aktiivainet. Leevendab nahaärritusi, niisutab.
 • Kummel- rahustav, põletikuvastane, kiirendab haavade paranemist, desinfitseeriv
 • Mandliõli - sobib ärrituvale nahale, parandab naha pH-d, hea imendumisega, pehmendab, toidab nahka. Sobib hästi kestendavale ja sügelevale nahale.
  Teiste ainete ohutuses aitab väga hästi selgust saada EWG's Skin Deep andmebaas ja seda kasutades märgin ära kõik ained, mille hinded algavad alates kolmest. EWG mõistes on 1-2 ohutu/madala ohutasemega/ low hazard, 3-6 mõõduka ohuga/moderate hazard ja 7-10 on kõige ohtlikum /high hazard


Libero wet wipes 64tk 2,49 eurot (0,04 €/tk)
Tootekirjeldus: Dermatoloogiliselt testitud, aaloe ekstraktiga. parfüümi- ja alkoholivaba. Luigemärgiga.

Koostis: Aqua, Cetearyl Isononanoate, Glycerin, Ceteareth-20, Cetearyl Alcohol, Glyceryl Stearate, Ceteareth-12, Aloe Barbadensis Leaf Juice, Chamomilla Recutita Flower Extract, Propylene Glycol, Sodium Citrate, Citric Acid, Tetrasodium Glutamate Diacetate, Phenoxyethanol, Dehydroacetic Acid, Benzoic Acid, Sodium Hydroxide.

 1. Ceteareth-20 - 3  - Osad allikad väidavad, et on nahale mürgine ja võib sisaldada kantserogeenseid aineid - tõestus puudub. Küll aga on tõestatud, et vigastatud nahale pole see ohutu.
 2. Ceteareth-12 - 3-7 vastavalt kogusele tootes.
 3. Propylene Glycol -3
 4. Phenoxyethanol -4
 5. Benzoic Acid -3 
 6. Sodium Hydroxide -3

Arvamus: Kuivemapoolsed pehmed salvrätikud õrna lõhnaga, mis ei jäta nahale tuntavat "kihti", vaid loovad puhta mulje. Ärritust pole esinenud. Pakend on taassuletav mugava plastikust klapiga.

Neutral baby wipes 63tk 2,99 eurot (0,05€/tk)
Tootekirjeldus: 0% parabeene, värvaineid, parfüümi; pH 3,5-4,0


Koostis: Aqua, Glycerin, Lactic Acid, Sodium Hyaluronate, Citric Acid, Sodium Benzoate.

 1. Lactic Acid -4 
 2. Sodium Benzoate -3
Arvamus: Lõhnatud, keskmiselt niisked ja pehmed salvrätikud, mis loovad puhta tunde. Ei jäta nahka libedaks ega tekita tuntavat kihti nahale. Koostises on võimalikult vähe aineid, ärritust pole esinenud ja need on kindlasti ühed lemmikutest. Kahjuks on pakend taassuletav ainult kleepsuga. Kui peaaegu kõigil teistel niisketel salvrätikutel on säilivusaeg avatud pakendi puhul 3 kuud, siis Neutrali omadel on see lausa 6 kuud.


Huggies Pure 56tk 2,29eurot (0,04€/tk)
Tootekirjeldus: 0% Phenoxyethanol, Paraben, Perfume, Alcohol.


Koostis: Aqua, Caprylyl Glycol, Sodium Benzoate, Coco-Betaine, Polysorbate 20, Malic Acid, Sodium Citrate.

 1. Sodium Benzoate -3
 2. Polysorbate 20 -3
 3. Malic Acid 3-4 - õunhape, pH stabiliseerija.
Arvamus: Ebamugav pakendist välja saada ja kipuvad katki minema välja sikutades. Salvrätikud on minu arust liiga niisked ja kõvad ning nendega on suhteliselt kehv näiteks beebi peput kakast puhastada -üldse ei meeldi neid kasutada. Pakend on taassuletav kleepsuga. Ainukese plussina saan välja tuua olematu lõhna. 

Huggies Natural Care 56tk 2,29 eurot (0,04€/tk)
Tootekirjeldus: 0% Phenoxyethanol, 0% Paraben.


Koostis: Aqua, Aloe Barbadensis Extract, Polysorbate 20, Caprylyl Glycol, Sodium Benzoate, Coco-Betaine, Malic Acid, Parfum, Sodium Citrate, Tocopheryl Acetate. 
 1. Caprylyl Glycol - 3
 2. Sodium Benzoate - 3
 3. Malic Acid - 3-4 
 4. Parfum - 8
 5. Tocopheryl Acetate - 3
Arvamus: Sama, mis eelmistel Huggies Pure salvrätikutel. Ainuke erinevus on lõhn - neil on see tugev ja kommi taoline. Absoluutselt ei meeldi.

Pampers Fresh clean,  64tk 1,99 eurot (0,03€/tk)

Koostis: Aqua, Citric Acid, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Sodium Citrate, Sorbitan Caprylate, Sodium Benzoate, Disodium EDTA, BIS-PEG/PPG-16/16 PEG/PPG-16/16 Dimethicone, Parfum, Xanthan Gum, Caprylic/Capric Triglyceride.
 1. PEG-40 Hydrogenated Castor Oil -3
 2. Sodium Benzoate -3
 3. BIS-PEG/PPG-16/16 PEG/PPG-16/16 Dimethicone -3 - silikooni baasil sünteetiline aine, võib sisaldada kantserogeenseid aineid.
 4. Parfum -  8
Arvamus: Lõhn on liialt tugev ja jätavad nahale libeda kihi. Lapse nahk punetas peale kasutamist.

Pampers sensitive 56tk 2,29 eurot (0,04€/tk)


Koostis: Aqua, Citric Acid, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Sodium Citrate, Benzyl Alcohol, Phenoxyethanol, Sodium Benzoate, Xanthan Gum, Disodium EDTA, BIS-PEG/PPG-16/16 PEG/PPG-16/16 Dimethicone, Ethylhexylglycerin, Pentadecalactone, Dipropylene Glycol, Caprylic/Capric Triglyceride, Tocopherol.

 1. PEG-40 Hydrogenated Castor Oil - 3
 2. Benzyl Alcohol -5 
 3. Phenoxyethanol - 4
 4. Sodium Benzoate -3
 5. BIS-PEG/PPG-16/16 PEG/PPG-16/16 Dimethicone -3

Arvamus: Lõhnatud, keskmiselt niisked ja pehmed salvrätikud. Loovad nahale libeda ja ligase kihi, mille tõttu mulle neid kasutada ei meeldi. Pakend on muidu mugava klapiga taassuletav.

 Pampersil on lisaks veel New Baby Sensitive salvrätikud, mis on kollasega pakendis. Pampers Sensitive ja New baby sensitive vahe on, et new baby salvrätikud sisaldavad lisaks järgmiseid aineid: aaloe, maltodextrin (ohutu sideaine), bisabolol (rahustav aine, looduslik) ja kummel.

Naty sensitive wipes - with Aloe 56tk 2.99eurot (0,05€/tk)
Tootekirjeldus: Dermatoloogiliselt testitud; looduslikud koostisosad; ei sisalda alkoholi, kloori, kunstlikke värvi-ja lõhnaaineid, parabeene, ftalaate. 100% ECO
Pakil on hoiatus, et ei tohi silma sattuda.



Koostis: Aqua, Glycerin, Aloe Barbadensis leaf Extract, Sorbitan Caprylate, Decyl Glucoside, Propanediol, Benzoic Acid, Chamomilla Recutita (Matricaria) Flower Extract, Citric Acid, Sodium Benzoate, Potassium Benzoate, Sodium Citrate.

 1. Benzoic Acid -3
 2. Sodium Benzoate -3

Arvamus: Ma esialgu otsisin nende Unscented sarja salvrätikuid, aga saadaval olid tol hetkel ainult aaloega. Naty omasid on üleüldse väga raske leida kuskilt poest. Mähkmeid näen igal pool, aga niiskeid salvrätikuid mitte. Hea on see, et aaloe omad on suhteliselt lõhnavabad. Salvrätikud ise on tugevad, pehmed ja piisavalt niisked. Ei jäta nahka libedaks ega rasvaseks, vaid loovad puhta mulje. Ärritust pole esinenud ja need salvrätikud on ühed lemmikutest. Pakend on suletav kleepsuga.

Bambo Nature 80tk 2,69 eurot (0,03€/tk)
Tootekirjeldus: Dermatoloogiliselt testitud, heaks kiidetud Taani Astma ja Allergia Assossatsiooni poolt, luigemärk.


Koostis: Aqua, Propylene Glycol, Sodium Benzoate, Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerin, Lauryl Glucoside, Sodium Citrate, Lactic Acid, Aloe Barbadensis Leaf Juice, Maltodextrin, Tocopheryl Acetate.

 1. Propylene Glycol - 3
 2. Sodium Benzoate - 3
 3. Phenoxyethanol - 4
 4. Lactic Acid - 4
 5. Tocopheryl Acetate - 3 
Arvamus: Minu jaoks on lõhn suhteliselt ebameeldiv ja ei taha lapse peal neid kasutada. Koostisest on väga hästi näha, et pakendil sõna "Nature" on küllaltki eksitav. Proovisin enda käte peal ja jättis nahale mingi veidra kihi, mis on algul kleepuv. Muidu on keskmiselt niisked salvrätikud ja pakend on suletav plastikust klapiga. 


  Johnsonsit ma ei hakanud poes isegi vaatama, sest kõik nende tooted, millega mul varem kokkupuudet on olnud, on suht jubeda koostisega. Minu silmis on tal väga halb maik.

  Uurisin netiavarustes veel mõningaid Eesti poodides saadaval olevaid niiskeid salvrätikuid ja silma jäid:

Hipp BabySanft 56tk 2,55 eurot (0,05€/tk) (coop)

 1. Cocamidopropyl Betaine - 4
 2. Sodium Benzoate - 3
 3. Parfum - 8

Natracare 50tk 5,29 eurot (0,1€/tk) (Looduspere)

 1. parfum - 8 (muidugi looduslikult saadud, mitte sünteetiline)
 2. Potassium Sorbate - 3

Beaming baby 72tk 5,77 eurot (0,08€/tk) (Looduspere)

 1. Phenoxyethanol - 4
 2. Potassium Sorbate - 3
  Otsisin veel Lansinohi niiskeid salvrätte ja õnneks oli see EWG Skin Deep andmebaasis olemas ning tänu sellele jäi edasi otsimata ja ostmata. Lansinohi koostis ehmatas mind koheselt ja väga. Seda ma lihtsalt ei ostaks elusees: parfüüm, parabeenid, mineraalõli, Phenoxyethanol, Ceteareth 20, Propylene glycol. Ja miks seda nii palju kiidetud on foorumites ja blogides? See paistab siiani kõige hullema koostisega üldse. 
  Kõige puhtamate beebide niiskete salvrätikutena reklaamib ennast Derma H2O WaterWipes. Sisaldavad 99,9% vett ja 0,1% puuvilja (greibi) ekstrakti ja ei midagi muud. Kusjuures puuvilja ekstrakti hinne EWG's on 3, aga toote enda hinne on sellele vaatamata 1. Eestis peaksid olema nad müügil küll olema (vist?), aga suhteliselt võimatu üles leida, kuna koduleht, kus nad olema peaksid, ei tööta. 

Nüüd siis osadest halva maiguga koostisainetest lähemalt: 

 • Phenoxyethanol - säilitusaine, mida peetakse "nahasõbralikumaks" kuna ta ei ole formaldehüüdi doonor ehk ei vabasta seda. Kasutatakse alati koos teiste säilitusainetega, on lahusti parabeenidele ja teistele säilitusainetele. Väidetavalt on teda kosmeetikas nii väikeses koguses, et ei saa mõjuda halvasti, kuid suu ümber ja suhu sattudes on ta siiski kahjulik. Suurtes kogustes on ta mürgine.
 • Lactic Acid - piimhape (AHA hape), mis võib nahka ärritada. Madala kontsentratsiooni puhul niisutava toimega. 
 • Propylene glycol (naftaprodukt) - sagedane allergeen, niisutab, kaitseb kosmeetikat kuivamise eest, transpordib toimeained nahka, hea lahusti. Võib ärritada nahka, silmi, limaskestasid. Kooli aegsetest materjalidest leidsin järgneva info: Saksamaa lubab kasutada 1g kilogrammi kohta. Suurtes kogustes tekitab kesknärvisüsteemihäireid. PG on alkohol erakordsete lahusti omadustega, mis suudab lisaks transportida toimeaineid naha sisse. Kuid täpselt nende omaduste tõttu, mis on salvi koostises nii tähtsad, ei sobi PG kasutamiseks vastsündinutel. PG lahustiomadused kahjustavad ebaküpset nahka, sarvkiht lõtvub ning kuivab. PG ei tohi kasutada juhul, kui õhu juurdepääs on takistatud. Kuulub paljude higistamisvastaste deodorantide, šampoonide, ilukreemide, dekoratiivkosmeetika ja päevitusemulsioonide koosseisu. 
 • Enamus säilitusained, mis on hindega number 3 (Benzoic Acid, Benzyl Alcohol, Sodium Benzoate), loetakse kõige ohutumatute säilitusainete hulka.

  EWG Skin Deep lehel on muidu olemas nimekiri osadest beebidele mõeldud niisketest salvrätikutest koos hinnetega, selle leiab SIIT!

  Kokkuvõttes ostaks mina uuesti ainult Neutrali ja Naty niiskeid salvrätikuid toidupoodidest. Ilmselt otsin veel erinevaid variante looduspoodidest ja internetist, mida võiks proovida. Milliseid niiskeid salvrätikuid te kasutate? 

Kommentaarid

 1. Naty on lemmik siiani

  VastaKustuta
 2. Ma kasutan beebisavrätte (Pampers - lihtsalt harjunud) koristamiseks. Eemaldavad suurepäraselt igasugu plekid ustelt, köögikappidelt ja mujalt. Peale seda, kui nägin, kui hästi need kõiksugu plekkidega hakkama saavad, lapse või enda peal, kui just olukord väga kriitiline ei ole, kasutada ei julge :) Samas kahtlustan, et jätavad mööblile mõningase kihi, mis korjab mustust, kuid süveneda pole viitsinud - mugavam on mööbel uuesti üle käia. Spetsiaalsed mööbli jaoks mõeldud samalaadsed salvrätid, mida proovinud olen, on vähem efektiivsed.

  VastaKustuta
 3. Olen kasutanud Neutrali omi, praegu olid need Bambod, aga kuna kasutan nii vähe,siis eriti ei oska öelda, kuidas on. Olen kasutanud ka Sebamedi omi, kas neil on normaalne koostis?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Sebamed on minu silmis üks hullematest variantidest, kuna sisaldab lisaks propylene glycol'ile ja phenoxyethanolile veel parfüümi ja alkoholi ning seal on säilitusaine Methyldibromo Glutaronitrile, mille hinne on lausa 7 EWG Skin Deep andmebaasis ja on sage allergeen.
   Sebamedi beebide kosmeetikat olen mina isiklikult koguaeg vältinud, kuna nad kasutavad kosmeetikas mineraalõli, parfüümi ja alkoholi ning terve Baby sari on täis sünteetilisi aineid.

   Kustuta
 4. :o Päris jube. Need Pampersi omad võtavad küll silme eest kirjuks.

  Olgu muude toodetega kuidas on, aga see on mu meelest eriti võigas, kui asjad, mida turundatakse beebidele, sisaldavad sellist kräppi. :(

  VastaKustuta
 5. Uurin ka praegu veidi niiskete salvrättide koostist ja sattusin siia lehele. Võrdlesin Naty omi ja Neutrali. Kuid mina pidasin esialgu paremaks Neutrali omi. Näiteks seetõttu, et koostisainete nimekiri on väiksem. Naty omadel on nimekiri väga pikk ja paljude koostisosade kohta on nt http://www.ewg.org/ lehel andmed kehvad. Kuidas sellesse suhtuda? :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Mul on kogemus ainult nende Naty salvrätikutega, millest kirjutasin ning esialgu suurt vahet neil ei näe. Nimekiri on küll pikem, aga ained on hinnatud ohututeks ja Naty omades on lisaks hooldavad ekstraktid (aaloe ja kummel). Mõlemal on 2 "kollast" ainet ning üks neist on mõlemal sama ehk siis see Sodium Benzoate.
   Milliseid kehvade andmetega aineid täpsemalt mõtlesid?

   Kustuta
  2. Näiteks need:
   Sorbitan Caprylate - Data None
   Decyl Glucoside - Data Limited

   Samas piimhape (Neutralis) saadakse looduslikul teel (see tekib ka meie enda organismis), kuid bensoehape (Natys) sünteetiliselt.

   Kustuta
  3. Ma pole küll keemik, aga ei leia otseselt midagi hullu.
   Sorbitan Caprylate - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12042063
   Decyl Glucoside - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24174472

   Bensoehapet peaks näiteks jõhvikatest leiduma.

   Samas ma ise pole seda usku, et looduslik alati parem on, sest looduslikud ained võivad samuti ärritada vms. Minu valikud ei tugine alati looduslikkusele :)

   Kustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused